Bolest

aneb jediná rada Vašeho vlastního těla, která není zadarmo.

Neberte bolest jako zlo, které se musí přetrpět. Naslouchejte bolesti a snažte se porozumět tomu, co se vám vaše tělo snaží říct. Bolest je totiž jen ochranný mechanismus, který si tělo vyvinulo, aby vás varovalo. Pokud se naučíte správně rozeznat, co vás bolí a budete rozumět tomu, co to znamená, bude vám lépe a zdravotní problémy vyřešíte rychleji.

Abychom zde jen netlachali, připravili jsme pro Vás několik typů bolestí a co pro vaše tělo můžou znamenat. Po přečtení tohoto článku budete rozhodně chytřejší a o krok blíže ke zdravějšímu životu.

Bolest hlavy. Nejvíce běžná bolest, která se nevyhýbá žádnému z nás. Zde je důležité si uvědomit o jaký typ bolesti se jedná. Může jít o bolest tupou, ostrou, jednorázovou či pulsující. Zároveň je nutné vědět v jaké části hlavy vás to bolí. Nejčastějšími příčinami je problém od krční páteře, stres nebo únava očí. V horších případech může bolest hlavy indikovat začátek jiné nemoci. Typickým příkladem je cukrovka, ale obecně je tato šance velmi nízká. Pokud je bolest hlavy doprovázena citlivostí na světlo, zvracením a nevolností s největší pravděpodobností trpíte migrénou. Lokalizujte svou bolest. Center může být mnoho, ale po chvíli pátrání nejdete, co a proč vás trápí.

Bolest zad. S touto bolestí se setká téměř každý z nás. Není divu, čím dál tím více z nás vykonává sedavé zaměstnání. Pokud se jedná o bolest krátkodobou nemá smysl si dělat hlavu. Pokud se poučíte a začnete lépe sedět nebo se trochu více hýbat, bude to skvělé :) Po pár dnech bolest odezní a jestliže se nevrátí je vše v naprostém pořádku. V případě, že bolest přetrvává může se jednat o závažnější problém. Například vyhřezlou ploténku nebo blokádu bederní páteře. Takové bolesti byste ale měli být schopní poměrně dobře odlišit, protože jim předchází špatný pohyb či nehoda. Bolesti zad můžete snadno předcházet pomocí protahovacích cviků na záda. Důležitá je i například poloha při spaní nebo styl sezení. Vše můžete probrat se svým lékařem a eliminovat tak příčiny bolesti zad.

Bolest břicha. Důvodů může být opravdu mnoho. Proto pokud bolest přetrvává nebo se vrací na stejné místo doporučujeme vyhledat lékaře. Bolest břicha je nejčastějším příznakem psychickým obtíží například úzkosti. Rozlišujte však bolest břicha a bolest břicha od svalů. Může totiž jít jen o to, že jste to minulý den přehnali v posilovně a není třeba začít vyšilovat. Velký pozor si dejte na bolest v oblasti slepého střeva. Na pravé straně, zhruba ve výšce pupíku, někdy níže. Tahle bolest by vás totiž bez přehánění mohla stát život.

Svíravá bolest na hrudi. Cítíte jako by vám na hrudníku seděl slon? Doufáme, že ne. To by bylo jasným příznakem srdečního infarktu a měli byste, co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc. Infarkt totiž někdy bolí jinde, než čekáte a je nutné to vědět. Typické příznaky jsou bolest na hrudi (popisovaná často jako pocit tísně, tlaku nebo svírání), bolest v jiných částech těla (obvykle v levé paži, krku nebo dolní čelisti), pocit nedostatku vzduchu, pocit na zvracení, nepravidelný srdeční tep, pocení a úzkost.

Nekončící pocit žízně. Zde jsou dvě možnosti. Špatně dodržujete pitný režim nebo je ve vašem jídelníčku příliš mnoho soli. Pokud je však toto nutkání doprovázeno častým močením měli byste vyhledat lékaře může se totiž jednat o první příznaky cukrovky.

Prudká bolest oka. Může být doprovázena zarudnutím a zhoršením vidění. Může jít o první příznaky glaukomového záchvatu při zeleném zákalu. Pokud je navíc doplněn o bolesti hlavy a zvracení máte jasno. Tato situace vyžaduje neodkladnou lékařskou péči. Hrozí totiž nevratné poškození zraku.

Svědění kůže. Příčin může být opravdu spoustu. Jednou z nich je začínající ekzém nebo také stres. Vědci totiž zjistili, že lidé ve stresu mají mnohem větší pravděpodobnost pro chronické svědění kůže. Stres totiž aktivuje nervová vlákna a vytváří tak pocit svědění. Zkuste zvolnit a pokud svědění nepřejde vyhledejte kožního lékaře.

Bolest při pohybu. Tady musíme odlišit několik typů. Je možné, že vás bolí záda, o tom jsme již psali výše. Možná máte namožené svalstvo nebo natažené vazy. Na to pomůže bohužel jen počkat, až bolest odezní. Případně je možné používat různé masti proti bolesti s analgetickým účinkem, které situaci zlepší. Je také možné, že vás při pohybu píchá v kloubech. V tu chvílí by se mohlo jednat o opotřebení kloubního pouzdra. V tu chvíli je už těžké s tím něco dělat a situaci by bývalo bylo lepší předcházet volnějším cvičením a výživovými doplňky.

Nechceme vám tímto článkem nahnat strach, spíše naopak. Chceme abyste byli připraveni a naslouchali svému tělu. Je to totiž jeden z prvních kroků ke zdravému životu. Pamatujte, že pokud je bolest krátkodobá a nevrací se, nemá smysl propadat panice. Ve chvíli, kdy se bolest vrátí nebo je intenzivnější, než byste očekávali, raději vyhledejte lékařskou pomoc.

Nechte své tělo relaxovat a dopřejte mu třeba saunu nebo hodinu cvičení. Sami si utřídíte myšlenky, potlačíte stres a vám i vašemu tělu bude lépe. Buďte v pozoru a nezanedbejte včasné rozeznání začátku nemoci.

I dnes Vám nabízíme český recept pro posílení imunity a předcházení bolesti pohybového aparátu:DSC_4854hotZebraPro

Najdete nás i na MALL.CZ